ساخت سوله در کرمان

ساخت سوله

سوله سازه ای فلزی است که دارای سقفی شیب دار است و پوشش سقف سوله عمدتا برای استفاده در سالن های ورزشی، تعمیرگاه ها ، اسکلت ساختمان و انبار استفاده می شود. تفاوت سوله با سایر سازه ها در شیب دار بودن قاب های مورد استفاده و بزرگتر بودن دهانه آنها می باشد.

ساخت‌ سوله معمولا با در نظر گرفتن فونداسیون سازه که از نوع پی تکی(منفرد) است و توسط شناژ به یکدیگر متصل می‌شوند انجام میگیرد. جهت جلوگیری از پوسیدگی ستون در برخی از موارد از ستونک بتنی بر روی شالوده استفاده می‌شود. قرارگرفتن سازه در معرض مستقیم عوامل جوی و خطر پوسیدگی، اجرای ضد زنگ را در این سازه‌ها الزامی می‌کند. پوشش سقف عموماً از ورق کرکره‌ای گالوانیزه با آستری از پشم شیشه می‌باشد. اتصالات صفحه ستون عموماً مفصلی است. پـوشش سقف و بدنه سوله با ساندویچ پانل و سایر مصالح پوشش سوله از مراحل اصلی کار محسوب می‌شود که به دو بخش پوشش سقف سوله و پوشش بدنه سوله تقسیم می‌شود.

بعد از اجرای فنداسیون و نصب اسکلت سوله، مهمترین قسمتی که باید انجام شود، پوشش سقف سوله می باشد.

بام آذین ارائه دهنده انواع متریال پوشش سقف سوله و همچنین مجری و مشاور اجرایی پروژه های سقف سوله با کیفیت بالا و قیمت رقابتی می باشد.

انواع پوشش سقف سوله

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ( پوشش سقف سوله )

از پرطرفدارترین پوشش های سقف سوله ، میتوان به ساندویچ پانل سقفی و دیواری اشاره کرد. در ساختار این نوع پوشش ، بین دو ورقه فوم تزریق میکنند، قابل ذکر است که اصطلاحا به این نوع پوشش ، پوشش ساندویچی گفته می شود.

از مزایای پوشش های ساندویچی
 • استحکام در برابر زلزله و حوادث خارجی
 • عایق صدا، رطوبت و حرارت
 • اجرای سریع و بنابراین کاهش زمان اجرا و در نهایت کاهش هزینه
کاربردهای ساندویچ پانل
 • سقف سوله های ورزشی
 • سقف سوله های صنعتی
 • آشیانه هواپیما
 • سردخانه ها به دلیل عایق خوب گرما
 • و ده ها نوع سوله دیگر
ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه یک ورق آهنی با پوشش فلزی و محافظ در برابر زنگ زدن می باشد و به دو صورت رل فرم و فابریک تولید می شوند. پایه این ورق ها گالوانیزه است و مقاوم در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی که به دو صورت شیت و رول ارائه می شوند

پایه این نوع ورق گالوانیزه میباشد که قسمت روی ورق در دو مرحله به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون و قسمت پشت آن در یک مرحله به ضخامت ۷ الی ۱۵ میکرون پوشش رنگ به صورت کوره ای که در این پوشش ضمن زیبایی خاص، باعث میشود ورق در مقابل زنگ زدگی و پوسیدگی مقاومت بسیار بالایی داشته باشد . ورق گالوانیزه رنگی مصارف گوناگونی در بخش ساختمان ، لوازم خانگی ، صنایع فلزی و … دارد. ورق های رنگی در ضخامت های ۰/۴ ، ۰/۵ ، ۰/۶ و ۰/۷ میلیمتر با تنوع بیش از ۱۵ رنگ ارایه میشود.

پوشش سقف سوله با پلی کربنات

پوشش سقف سوله با پلی کربنات

پلی کربنات سخت ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه مناسب به جای شیشه در بخش های مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرارمی گیرد. تنوع زیاد این نوع ورق های پلی کربنات باعث شده که بتوان از آن در هر نوع سازه ای با هر نوع مصالح ساختمانی بهره برد.

استفاده از ورق های پلی کربنات شفاف ، باعث بهینه سازی مصرف انرژی با استفاده بهینه از نور خورشید می شود. از این ورقه ها میتوان به عنوان جایگزین شیشه استفاده نمود از ویژگی های دیگر این ورقه ها، عدم تبادل حرارت در فصول مختلف سال و همچنین سبک بودن آنها می باشد. این ورق ها ، هزینه های آبندی پوشش سقف را به دلیل همشکل بودن با ورق های گالوانیزه و ساندویچ پانل کاهش می دهند.

عوامل مهم در پوشش سقف و بدنه سوله

 • سرعت نصب (صرفه جویی در برنامه زمان بندی، هزینه دستمزد کارگران، هزینه بالا سری مصالح، هزینه دور ریز مصالح)
 • قیمت تمام شده (کاهش هزینه تمام شده که باعث کاهش هزینه کل پروژه می‌گردد)
 • عایق بندی دمایی (سبب بازگشت سرمایه به دلیل صرفه جویی و جلوگیری از اتلاف انرژی می‌گردد)
 • عایق بندی صوتی (به دلیل تولید اصوات ناخواسته در خطوط تولید و سایر فعالیت‌های صنعتی و تاثیرات نامطلوب بهداشتی و زیست محیطی بر محیط بیرونی سوله و الزامات کسب گواهینامه‌های استاندارد زیست محیطی بین المللی جهت صادرات محصولات)
 • نوع کاربری سوله و ضروریات قانونی برای استفاده از نوعی پوشش خاص (صنایع غذایی، صنایع پلاستیک، انبار، صنایع سنگین، سرد خانه و سایر کاربری‌ها)
 • تعمیرات آسان (در صورت آسیب دیدگی بخشی از پوشش بنا به هر دلیلی ترمیم آن سریع، ارزان و بدون وارد کردن آسیب به بخش‌های کناری باشد)
 • زیبایی نمای بیرونی و درونی (پوشش حتی‌المقدور بنا به نوع کاربری سوله دارای قابلیت دکوراتیو بوده تا محیط کاری چشم نوازی را فراهم آورد)
 • مقاومت در برابر پوسیدگی، خوردگی و رطوبت (به دلیل قرار گرفتن برخی از سازه‌ها در شرایط جوی و یا کاری و اعمال تاثیرات خورنده‌ای طبیعی و غیر طبیعی باید دارای مقاومت بالا باشد تا سازه دچار فرسایش زود هنگام نگردد)
 • سهولت در نصب و قابلیت استفاده مجدد (در صورت نیاز به دمونتاژ و تغییر محل و یا کاربری سوله با کم‌ترین پرت و دور ریز قابلیت استفاده در سازه دیگر را داشته باشد)
 • وزن کم پوشش سوله (که نیروهای حاصل از وزن بار مرده بر اسکلت و فونداسیون سوله را کاهش داده و در شرایط بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و حوادث غیر طبیعی مانند انفجارها قابلیت تحمل سازه افزایش پیدا می‌کند)
پوشش سقف و بدنه سوله

برای پوشش بدنه داخلی و خارجی و سقف سوله می‌توان از مصالح پوششی گوناگونی مانند: ساندویچ پانل‌های پلی یورتان گالوانیزه و یا آلوزینک 3D، پانل‌های مش بندی شده پلی استایرن، آجر، سنگ، کاشی، سرامیک، موزاییک، ورق‌های آزبست، ورق‌های سیمانی، بلوک سیمانی، بلوک‌های سیپورکس پشم شیشه، پانل‌های سیمانی و بتنی پیش ساخته، بتن ورق‌های آلومینیومی و سایر مصالح استفاده نمود. در میان مصالح فوق ساندویچ پانل پلی دارای بیش‌ ترین مزیت کاری بوده و تقریبا همه نیازهای ما از یک پوشش مناسب و کارآمد را در بر می‌گیرد.