پوشش سقف گلخانه در کرمان

پوشش سقف و دیواره ها

مهمترین خصوصیت پوشش گلخانه توانایی عبور نور آن است. پوشش گلخانه باید بتواند حداکثر مقدار نور موجود را به گیاه برساند. بنابراین، درصد عبور نور از پوشش گلخانه عامل مهمی در انتخاب آن است. عبور نور به صورت مقدار نوری که از سطح عبور می کند تعریف می شود. هیچ ماده ای نمی تواند صد درصد نور را عبور دهد. وقتی نور به سطحی برخورد می کند، قسمتی از آن منعکس می شود، قسمتی از آن جذب و بقیه از آن عبور می کند. این مقادیر بسته به نوع پوشش متفاوت است. مثلاً وقتی نور به یک سطح سیاه برخورد می کند، مقدار کمی از نور منعکس می شود، مقدار زیادی جذب و مقدار بسیار کم، یا هیچ، از آن عبور می کند. بیشترین میزان عبور نور توسط شیشه شفاف حاصل می شود. بعلاوه مقدار بسیار کمی از نور جذب و منعکس می شود. درصد عبور نور در طول موج های مختلف بسته به نوع پوشش متفاوت است.

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

ورقهای پلی کربنات دوجداره و همچنین نوع ضخیم کرکره ای آن در حال حاضر برای پوشش گلخانه رواج زیادی دارد. نوع دو جداره آن که برای پوشش دیواره مناسب است قیمتی تقریبا معادل شیشه دارد اما نوع کرکره ای آن که برای پوشش سقف گلخانه بسیار مناسب است از شیشه گرانتر است. با وجود اینکه پلی کربنات قابلیت انتقال حرارت کمتری نسبت به شیشه دارد و هزینه‌های انرژی مصرفی را کاهش میدهد اما قابلیت انتقال نور کمتری نسبت به شیشه دارد. همچنین به دلیل نفوذ پذیر بودن فضای خالی بین دوجداره آن پس از مدتی شروع به کدر شدن مینماید و از قابلیت انتقال نور آن باز هم کاسته میشود. البته اگر ورقهای پلی کربنات به درستی نصب و آب بندی نگردد و رطوبت به فضای خالی بین آن راه پیدا کند باعث ایجاد فضای مناسبی برای تشکیل انواع آفت نیز میگردد.

اجرای گلخانه با پلی کربنات

همچنین عمر مفید ورقهای پلی کربنات از شیشه کمتر است. بدیهی است با در نظر گرفتن جمیع جهات و مخصوصا هزینه‌های اولیه و ثانویه پوشش پلی کربنات برای گلخانه‌های تجاری که سوددهی اهمیت اول طرح را دارد پوشش مناسبتری از شیشه می‌باشد. در برخی از گلخانه‌های تجاری جهت صرفه جویی در هزینه‌های اولیه برای پوشش دیوارها از پلی کربنات و برای پوشش سقف از پلاستیک استفاده میگردد. اما در گلخانه‌های تحقیقاتی آموزشی که کیفیت اجرا، آب بندی بهتر، عمر طولانی تر و بهره برداری راحتتر دارای اهمیت بیشتری است. لااقل برای پوشش سقف شیشه گزینه بهتری نسبت به پلی کربناتهای دو جداره محسوب می‌گردد.

مزایای پوشش گلخانه با ورق پلی کربنات چیست؟

 • کاهش مصرف سوخت 40% تا 55%
 • عدم اشتعال
 • سهولت نصب و عدم خسارت به ورقها به هنگام نصب
 • مقاومت در مقابل بادهای خیلی شدید و قابلیت ضربه پذیری
 • گارانتی ده ساله
 • به هنگام وزیدن باد شلاق نمی‌زند.
 • عدم نصب سفت کن در داخل ناودانیها و …
 • خنثی نمودن فشار منفی یا مکش به هنگام وزش باد به علت باز نمودن تعدای از پنجره‌ها
 • حذف دیوار چینی به ارتفاع پنجاه سانتیمتر محیط گلخانه
 • قابلیت گذردهی نور 79%
 • مقاومت در مقابل تگرگ
اجرای گلخانه با پلی کربنات

فروش پوشش گلخانه در کرمان

پوشش گلخانه وسیله ای می باشد که روی قاب و ستون های گلخانه ها را پوشش می دهد و یک عنصر کلیدی و مهم در حفظ گرما در زمستان و عدم نفوذ گرمای بیش از حد در تابستان است. مواد پوشاننده شفاف گلخانه ها بسیار متنوع اند. هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. گیاهان زمانی بهتر رشد و باردهی خواهند داشت که میزان نور یکسان و یکنواختی دریافت کنند. در ابتدا شیشه بعنوان پوشش گلخانه ای بکار می رفت. ولی اکنون ورقه های نازک پلاستیکی تقویت شده با فایبرگلاس، صفحات اکریلیک و صفحات پلی کربنات در گلخانه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.