اجرای سقف و ساخت آلاچیق در کرمان

خرید آلاچیق در کرمان

آلاچیق یک سازه نیمه باز است و برای استراحت در فضای باز ساخته می‌شود تا از طبیعت استفاده کنیم، لذت ببریم و یک سرپناه برای جلوگیری از تابش آفتاب و بارش برف و باران داشته باشیم. آلاچیق را در فضاهای سرسبز و منطقه های دیدنی در حیاط می‌سازند. از آلاچیق در فضاهای باز باغ، ویلا، باغچه، روف گاردن، پارک و ... استفاده می‌شود و بخشی از دکوراسیون حیاط و فضای باز است.

آلاچیق ها با توجه به نوع آب و هوا طراحی می‌شوند، برای دیوار های آلاچیق از چوب یا شیشه استفاده می شود. برخی آلاچیق ها فضای کاملا بسته‌ایی دارند که بیشتر برای مناطق سرد و یا برای استفاده در فصل زمستان هستند و می‌توان داخل آن‌ها وسایل گرمایشی به کار برد.

در بیشتر آلاچیق ها میز و صندلی از جنس بدنه آلاچیق برای نشستن افراد طراحی میشود، داخل آلاچیق را صندلی دور تا دور نصب میکنند و یا میز و صندلی های قابل حمل قرار می‌دهند و در برخی موارد باربیکیو یا کباب پز داخل آلاچیق نصب می‌کنند. امروزه طرح های متفاوتی از آلاچیق ساخته میشود، برخی افراد از آلاچیق های سنتی استقبال می‌کنند و برخی طرفدار آلاچیق های مدرن و امروزی هستند. اجرا و طراحی آلاچیق باید با ایده و سلیقه خریدار انجام شود.

ساخت آلاچیق

اندازه آلاچیق بسته به تعداد افراد و فضایی که آلاچیق باید در آنجا ساخته شود، در نظر گرفته می‌شود. اگر آلاچیق نسبت به فضایی که در اختیار داریم، زیادی بزرگ یا کوچک باشد شکل نامناسبی به آن مکان می دهد.

آلاچیق ها در انواع سبک ها و طرح های متنوع ساخته و به صورت ثابت یا متحرک در انواع فلزی، چوبی، پارچه‌ایی و سیمانی طراحی و نصب می‌شوند. اسکلت آلاچیق ها از فلز و چوب است و برخی از آنها سقف شیبدار و برخی سقف مسطح دارند. برای سقف آلاچیق از پارچه، سقف سفالی، چوب و گیاهان رونده استفاده میکنند. آلاچیق ها در زیر تابش خورشید، بارش برف و باران قرار دارند پس نه تنها باید به زیبایی آن توجه کرد بلکه باید به استحکام و مقاومت آلاچیق ها هم توجه بسیار کرد.

آلاچیق پیش ساخته، نسبت به آلاچیق هایی که سفارشی طراحی و ساخته می‌شوند ارزان تر هستند، به خاطر نصب سریع و آسان، تنوع بسیار زیاد و وزن کم مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند. آلاچیق پیش ساخته دو نوع است آلاچیق پیش ساخته ثابت که ظاهر آن مثل آلاچیق های چوبی است به صورت پیش ساخته برش خوردند و باید روی هم سوار شوند و آلاچیق پیش ساخته موقت که به صورت سایه بان می‌باشد، پایه آن از فلز است و سقف اش از پارچه تهیه می‌شود و معمولا برای استخر هاو ... استفاده می‌شود.

اگر تصمیم خرید آلاچیق را دارید در صورتی که ساکن استان کرمان هستید به شما توصیه می‌کنیم از نمونه کارهای ساخته شده آلاچیق توسط شرکت بام آذین دیدن فرمایید.

طراحی آلاچیق در کرمان

برای نصب آلاچیق ابتدا باید طراحی آلاچیق را مطالعه کنیم. برای طراحی انواع آلاچیق به چند معیار باید توجه کنیم که هم از محیط بهینه استفاده کنیم. در جایگیری آلاچیق در محیط طراحی ویلا نباید خراب شود. هم اینکه ساخت آلاچیق جلوه ای زیبا به مکان نصب آلاچیق بدهد. معمولا ساخت آلاچیق در جایی از حیاط و باغ انجام میشود که بیشترین زمان سایه را داشته باشد. نکته بعد اینکه ساخت و نصب آلاچیق باید کمترین مزاحمت را به رفت و آمد فضای حیاط ایجاد کند.

همانطور که می دانید در محوطه ی باغ ها ، در کنار استخر ها ، در کنار آبنما ها و پشت بام ها با هدف استفاده از محیط اطراف ، استراحت و لذت از آلاچیق ها استفاده می کنند. در ساخت آلاچیق ها باید چند معیار اساسی مورد توجه قرار گیرد که این معیار ها شامل موارد مانند نداشتن دیوار و قرار گرفتن آلاچیق بر روی یک سکوی حداقل نیم متری مرتفع تر از اطراف می باشد و البته مهم ترین معیار آلاچیق سقف آن می باشد.

ساخت آلاچیق

ساخت آلاچیق در کرمان

برای ساخت و اجرای آلاچیق ابتدا باید متریال مصرفی ساخت و اجرای آلاچیق را انتخاب کنیم، آهن کشی هر ورق سقف شیروانی باهمدیگر فرق میکند.

ابتدا باید صفحه ستونها را طبق ابعاد درخواستی نصب کنیم.در مرحله بعد ستونهای آلاچیق را نصب میکنیم. ارتفاع ستونها معمولا بین 2.5 تا 2.8 متر میباشد.سپس خرپای مثلثی شکل با شیب 25 تا 45 درصد ساخته و بصورت خطی که مثلث را به دو نیم تقسیم کند به روی دو ستون نصب میکنیم.همه ستونها را به راس خرپا وصل میکنیم. در مرحله بعد نمای فلزی نما هلالی (یا سینه کفتری) را دورتادور آلاچیق نصب میکنیم.

در مرحله آخر آهن کشی سقف شیروانی آلاچیق، تیرریزی خرپای آلاچیق را نسبت به ورق پوشش سقف شیروانی آلاچیق نصب میکنیم. در مرحله آخر نصب ورق پوشش سقف شیروانی را بوسیله پیچ شیروانی و اورلب مناسب ورق شیروانی نصب میکنیم. برای پوشش زیر سقف شیروانی آلاچیق یا همان سقف کاذب هم میتوانید از انواع لمبه های فلزی و یا PVC و لمبه چوب استفاده کنید.

ساخت سقف آلاچیق

جنس سقف های شیب دار با تایل های طرح سفال

تایل های طرح سفال از ورقه های گالوانیزه می باشد و همین ویژگی باعث شده است تا این نوع از سقف های شیب دار دارای مقاومت و استحکام بالایی در برابر هر چیزی حتی تغییر شرایط جوی باشند البته لازم است بدانید که از این نظر نیز دارای 50 سال ضمانت می باشند ، تایل های طرح سفال دارای ترکیب رنگی متفاوتی هستند که همین ویژگی انتخاب های کاربران را گسترده تر خواهد کرد ، این رنگها شامل : قهوه ای ، آجری ، آبی ، سبز و نارنجی می باشند.

می توان گفت که این نوع از سقف های شیب دار خیلی بیشتر از ورقه های دکرا برای ساخت سقف های آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرند و شامل انواع گوناگونی می باشند که مطرح ترین آنها ورق طرح سفال پالرمو و تایل های طرح سفال طبرستان می باشد.

به دلیل اینکه طریقه ی نصب تایل های طرح سفال با سایر تایل ها تمایز دارد این نوع تایل ها استحکام بالایی در برابر طوفان های شدید دارند . تایل های سفالی دارای قابلیت هم پوشانی بی نظیری می باشند که همین هم پوشانی باعث شده است که از ورود هر گونه هوایی به سطوح زیرین این نوع تایل جلوگیری شود.

وزن تایل های طرح سفال کم می باشد از این رو به راحتی می توان آنها را جابجا کرد ، بعد از نصب تایل های سفالی نیازی نیست تا هزینه ای مجدد برای رنگ آمیزی آنها بکنید چرا که هم در رنگ ها متنوعی طراحی و عرضه می شوند و هم در برابر تابش شدید نور خورشید مقاومت بالایی دارند تا به هیچ وجه دچار رنگ پریدگی نشوند.